About Turkey

Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, 1980’de ABD’de Bill Drayton tarafından kurulmasından bugüne acil toplumsal sorunlarına etkin ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri tespit ediyor, onları küresel bir destek ağında buluşturarak potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve çözümlerini yaygınlaştırmalarını sağlıyor.

Ashoka Fellowship toplumsal değişimin katalizörleri olan sosyal girişimcilere 37 yıldır ev sahipliği yapıyor. Bugün 93 ülkeden 3500'e yakın Ashoka Fellow’u insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim/gençlik ve vatandaş katılımı gibi çeşitli alanlarda fark yaratıyor. Önde gelen Ashoka Fellow’ları arasında 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi ve çocuk işçiliğine karşı hareket lideri Kailash Satyarthi, Vikipedi’nin kurucusu Jimmy Wales ve Adil Ticaret sertifikasyon sistemini başlatan Paul Rice gibi sosyal girişimciler bulunuyor. 

Ashoka Fellowship’e ek olarak, çocukları, gençleri, okulları, üniversiteleri, şirketleri ve kamu kuruluşlarını sosyal girişimciliğe ve fark yaratmaya teşvik eden çok sayıda farklı program uygulayıp geliştiriyor.

Dünyanın önde gelen uluslararası sivil toplum kuruluşları (STK) arasında sayılan Ashoka, son olarak 2016 yılında sivil toplum kuruluşlarını etki, inovasyon ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren The Global Journal tarafından dünyanın 5’inci sivil toplum kuruluşu seçildi.

Ashoka, Türkiye’de 2000 yılında Buğday hareketi lideri ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği kurucusu Victor Ananias ın Ashoka Fellow seçilmesinden beri faaliyet gösteriyor. 2000 - 2013 yılları arasında önce bireysel ve uluslararası temsilcilikler, sonra Avrupa bölge ofisi tarafından uzaktan kordine edilen Ashoka Türkiye, faaliyetlerini 2014 yılında kurduğu Ashoka Vakfı ile canlandırdı ve yerelleştirdi.

Bugün yerel profesyonel ekibi, Yönetim Kurulu, destekçileri ve buluşturduğu her biri kendi alanında lider 30’u aşkın sosyal girişimciden güç alarak Türkiye’de sosyal girişimciliği yeni bir aşamaya taşıyor. 

Vizyonumuz

Her bireyin toplumda fark yaratabildiği ve bunu başarmak için ihtiyaç duyduğu özgürlük ve desteğe sahip olduğu bir dünya hayal ediyoruz. 

Hedeflerimiz

  • Türkiye’nin öncelikli sosyal sorunlarına sistematik çözümler getiren sosyal girişimcileri maddi ve manevi olarak desteklemek; onları buluşturan aktif bir sosyal girişimci ağı oluşturmak;
  • Özel sektör ve sivil toplumun kaynaklarını buluşturarak ekonomik ve sosyal etkilerini artırmalarını sağlamak;
  • Gençlerin ve çocukların sosyal değişimde aktif rol almaları için gerekli becerileri kazanmalarına yardımcı olmak;
  • Türkiye’de sosyal girişimcilik için elverişli bir ortam ve altyapı oluşturulmasına katkıda bulunmak. 

Connect with Turkey

Address:
Asmalimescit Mah. Mesrutiyet Cad.
General Yazgan Sok. No:14
34430 Beyoglu İstanbul
Turkey

Our Programs

Sosyal Girişimcilik Programı

Türkiye’nin öncelikli sosyal sorunlarına sistematik çözümler getiren sosyal girisimcileri küresel ağımıza dahil ediyor ve destekliyoruz. 18-30 yaş arasındaki kendi sosyal girisimini kuran gençleri Tuürkiye ağında ve uluslararası farklı hızlandırıcı programlarımızla destekliyoruz.

Destek programlarımızda sosyal girişimcilere verdiğimiz desteklerin çok boyutlu, kişiye özel olacak esneklikte ve uzun soluklu olmasını öensiyoruz. Bu bağlamda sosyal girişimcilere şartsız maddi destek, ihtiyaçlarına göre pro-bono danışmanlıklar ve network sağlıyoruz. 

Ashoka Fellowship

93 ülkede 3500’den fazla sosyal girişimciyi bulusturan, Ashoka’nın temel sosyal girişimci destek programı. Ashoka Fellowları 3 yıl boyunca maddi destek (ihtiyaç halinde), ömür boyu faydalanabildikleri pro-bono uzman destekleri ve küresel bir ağın parçası olma ayrıcalıklarını yaşıyor.

Hızlan Farkyarat

2015 yılından beri Türkiye’de dezavantajlı gençleri güçlendirmeyi amaçlayan genç sosyal girişimcileri destekliyor. Programa katılan 18-30 yaş arası genç sosyal girişimciler aldıkları burs, uzman destegi ve teknoloji çözümleriyle projelerini hızlandırıyor.Program 2017 yılında üniversitelerde sosyal girişimciliğin yaygınlaştırılması ile devam edecek. 

ChangemakerXchange

Istanbul çıkışlı küresel genç sosyal girişimci ağı

ChangemakerXChange, 2012’den beri 50 ülkeden 250 genç sosyal girişimciyi uluslar arası zirvelerde buluşturuyor, proje ortaklıkları geliştirmeleri için mikro-hibelerle destekleniyorlar.

Farkyaratan Eğitim Programı

Bütün gençlerin topluma pozitif katkıda bulunabilmeleri için ihtiyaçları olan beceri ve bakıs açılarını kazanarak büyüdüğü bir dünya hayal ediyoruz. Bu hayali paylaşan Farkyaratan Okullar (dünyada farkyaratmayı önceliklendiren +350 okul), üniversiteler ve egitim alanındaki fikir öncüleriyle birlikte çalışıyoruz.

Yeni Ağlar Örüyoruz

Sir Ken Robinson, Andreas Schleicher (OECD / PISA Baskanı) ve Disney gibi çocuk ve gençlere ilişkin düsünce liderleri ile sahada çalışan vizyoner sosyal girisimciler, okullar, öğretmenler, eğitimciler ve ebeveynleri buluşturan küresel bir ağ örüyoruz.

İyi Uygulamaları Tespit Ediyoruz

Ağımızdaki iyi uygulamaları ve yaklaşımları belirleyip özenle ayrıştırıyor ve herkesin kendi yerelinde kullanabileceği, kullanıcı dostu formatlara dönüştürüyoruz.

Yaygınlaştırıyoruz

Arianna Hungton, Disney, Le Monde, the Guardian gibi lider kişi ve kurumlarla çalışarak Farkyaratan Becerilere Sahip Bir Yeni Nesil vizyonumuzu ve uzmanlığımızı geniş kitlelerle paylaşıyoruz.

Türkiye’de lansmanını 2017 Mayıs’ında yapacağımız Eğitim ve Gençlik Programı’nda küresel ve yerel ağımızdan süzüp yerelleştirdiğimiz farkyaratan becerilere yönelik iyi uygulama ve güçlendirici araçları Türkiyeli öğretmenler ve kamuoyu ile paylaşacağız.

İş Dünyası Programı

Ashoka’da, iş dünyası liderlerini sosyal girişimcilerle bulusturarak her iki tarafın da sosyal ve ekonomik etkilerini en yükseğe çıkarmalarını amaçlıyoruz.

İş dünyası bilgi, beceri ve finansman olarak sosyal girisimcilere önemli destekler sağlarken, sosyal girişimciler yeni pazarlar, hedef gruplar ve çalışma şekilleriyle iş dünyasına bulunmaz bir inovasyon kaynağı sunuyor.

ASN ve Ashoka Dostları Ağları

Girişimci ruhlu, sosyal sorunlara duyarlı ve Ashoka’nın girişimciliğin ekonomik ve sosyal gelişme için temel araç olduğu fikrine katılan, her biri kendi alanında lider bireylerden oluşan bu iki ağ sosyal girişimcilere maddi destek sağlar, danışmanlık, mentorluk, koçluk yapar ve elçilik eder. 

Ashoka Dostları Kurumsal

ASN ve Ashoka Dostları’nın bireysel olarak sağladıkları destekleri kurumsal olarak sağlayan, böylece kurum kültüründe sosyal girişimciliği teşvik eden şirket ve vakıflardır. 

EaSI Sosyal Girişimcileri Yatırıma Hazırlama Projesi

European Programme for Employment and Social Innovation (EaSI) programı kapsamında, Koç Üniversitesi Sosyal Etki Merkezi (KUSIF) ve Mikado ortaklığında, sosyal girişimcilere yönelik iş planı geliştirme gibi konularda eğitimler ve sertifika programı düzenlenecektir. Eğitimler Nisan ayında başlayacak, proje 18 ay sürecektir.